IFK SIMRISHAMN

KAMRATFÖRENINGEN PÅ ÖSTERLEN
Seniorer

Inför: Österlenderbyt

2024-04-18 12:47
Chadie Hotait | Foto: Kjell Andersson
Chadie Hotait | Foto: Kjell Andersson

Herrarna kommer närmast från en tung bortaseger mot Högaborgs BK.
Nu skiftar fokus mot lördag och hemmamatchen mot Österlen FF.
Vi tog ett snack med Chadie Hotait inför lördagens derby.

Hur är känslan i laget inför derbyt på lördag?

- ”Känslan är givetvis god. Nu när serien är igång och poäng står på spel stärks man av de goda resultaten vi har fått med oss inledningsvis. Dock är vi alla medvetna och överens om att prestationerna inte har varit perfekta, så där finns fortsatt mer att hämta. Det ser vi bara som positivt!”
 

Derbyt är oerhört prestigefyllt, känner ni någon press?

- ”Nej, vi går in i serien som underdogs den här säsongen också. Den enda skillnaden är att den här matchen betyder mer än dem andra prestige-mässigt, men poäng-mässigt betyder den lika mycket som alla andra matcher! Sedan måste vi vara ärliga och medge att vi för första gången på länge går in som storebror i derbyt - så definitivt är där en press och/eller önskan utifrån om att det ska fortsätta vara så. Det behöver vi hantera!”

 

Motståndarna antar vi att du har bra koll på, eller hur tänker du där kring scouting och analys?
- ””Vi har vårt arbetssätt i hur vi scoutar och förbereder oss inför varje match och gör ingenting annorlunda den här veckan.”

 

Hur tror du matchbilden blir?
- ”Väldigt svårt att säga då säsongen fortfarande är ung och så småningom sätta sig. Jag hoppas på en matchbild där vi attackerar motståndaren både defensivt och offensivt så ofta som möjligt över 90 minuter.”
 
Vad önskar du att få se ifrån killarna denna match?
- ”Att alla har tillit till sig själv och sina lagkamrater, men framförallt att killarna går ut och njuter av matchen!”

 

Nyheten presenteras i samarbete med N-Sport.

Nyhetsarkiv

EC Health
Österlinds Bygg
Brunnshallen
Campinggruppen
Handelsbanken
1910
Mäster Sezay

Våra sponsorer

EC Health
Österlinds ByggBrunnshallenCampinggruppenHandelsbanken
1910Mäster Sezay