Vi i IFK Simrishamn har under de senaste tre åren satsat på ett extra seniorlag som farmarlag till vårt A-lag, benämnt IFK Simrishamn United. Under denna tid har laget utvecklats och tagit sig från Division 6 till Division 5, vilket vi är stolta över.
Tyvärr tvingas vi nu sätta IFK Simrishamn United på paus. Detta beror på att vi, av olika anledningar, har svårt att upprätthålla en trupp. Flera tongivande spelare har blivit uppflyttade till A-laget, andra har valt att spela för andra föreningar, och flera har flyttat bort på grund av studier eller arbete på annan ort.
Detta innebär givetvis ett misslyckande för oss som förening, att inte kunna upprätthålla två seniorlag. Samtidigt är vi stolta över den insats laget har gjort under sin tid. Syftet med laget var att skapa en bro mellan ungdomsverksamheten och seniorverksamheten, och under året har inte mindre än fyra spelare tagit steget upp till A-laget och gjort matcher på seniornivå.
Tyvärr har vi inte lyckats fylla på truppen med spelare, varken från ungdomsleden eller genom externa förstärkningar. Därför har vi, med stor beklagan, tvingats fatta beslutet att sätta laget på paus.
Under året kommer vi istället att göra en ny satsning på vår juniorverksamhet. De spelare som för närvarande är kvar i IFK Simrishamn United kommer erbjudas detta alternativt möjlighet till övergång eller utlåning till andra föreningar, och de är självklart alltid varmt välkomna tillbaka till IFK Simrishamn när omständigheterna förändras.
Vi vill passa på att rikta ett stort tack till alla spelare, ledare och ideella krafter som har bidragit till att IFK Simrishamn United varit möjligt under dessa år. Vi är tacksamma för all tid och engagemang ni lagt ner, och vi ser fram emot att fortsätta utveckla vår verksamhet för framtiden.
Huvudtränaren Dennis Lundbladh kommer framöver att ingå i staben kring a-laget.